stüdyo daire 10

Stüdyo Daireler İçin Dekorasyon Önerileri

Mimaride tek hacimli olarak adlandırılan stüdyo daireler, sadece banyonun ayrı bir alana sahip olduğu daire tipidir. Yatak odası, salon ve mutfak duvarlarla bölünmemiştir. Düşünüldüğü zaman stüdyo daire dekorasyonu çok zor gibi gelse de iyi bir düzenleme ve fonksiyonel eşyalarla büyük evler kadar konforlu bir yaşam sunabilir. Stüdyo dairelere olan ilgi son yıllarda oldukça arttı. Bunda evin metrekaresi küçük olduğu için harcanan elektrik ve doğalgaz oranının azalması, dolayısıyla da tasarruf edilmesi büyük rol oynadı.

Peki stüdyo daireler nasıl dekore edilmeli?

Elektrik ve doğalgaz tasarrufunu sağladığı kesin. Ancak metrekare olarak bakıldığında eğer doğru eşyalar doğru yerlerde kullanılmazsa karmaşa yaratmaya oldukça müsait.

stüdyo daire 1

Genellikle açık renkler kullanılması önerilir. Beyazla birlikte mavi, gri, pembe, yeşil ve sarının uçuk tonları kullanıma oldukça uygundur. Ancak sevdiğiniz renklerde detaylar kullanmaya özen gösterin. Bu, evinizi size özel kılacaktır.

stüdyo daire 2

Olabildiğince ayna ve cam kullanmaya özen gösterin. Cam, güneş ışığından maksimum düzeyde yararlanmanızı sağlarken ayna da ışığı yansıtma ve mekana derinlik verme görevlerini yerine getirecek ve eviniz olduğundan daha büyük, daha ferah görünecektir.

stüdyo daire 3

İlk önce dairenizin ufak bir planını çizmenizi öneririz. Böylece hangi eşyayı nereye koyacağınıza daha iyi karar verebilirsiniz.

Amerikan mutfak kullanılan stüdyo dairelerde yatağınızı koyacağınız bölümü diğer alanlardan ayırmak isteyebilirsiniz. Bunun için perde ya da profil paneller kullanabileceğiniz gibi eğer kitaplarınız için ayrı bir alanınız yoksa paravan görevi görecek bir kitaplıkla da bu bölmeyi yaratabilirsiniz.

stüdyo daire 4

stüdyo daire 5

stüdyo daire 6

stüdyo daire 7

Evinizi dekore ederken tek bir stil kullanmaya dikkat edin. Bu evinizin daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Her alan için ayrı bir dekorasyon stili kullanımı düzensiz görüntüye ve göz yorucu bir karmaşaya neden olur.

stüdyo daire 8

stüdyo daire 9

Mobilya seçimi en dikkatli olunması gereken konulardan biridir. Ölçülerin evinize uymasına ve alacağınız eşyaların evinizi sıkışık göstermemesine dikkat edin. Fonksiyonel mobilyalar kullanabilirsiniz. Dönüşen mobilyalar bu durumda çok işinize yarayacaktır. Yere yakın ayaklı mobilyalardansa yüksek ayaklılara yönelin. Bu seçimle evinizin daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

stüdyo daire 10

Dolap ve raflar küçük evlerde depolama alanı yaratmak için oldukça kullanışlıdır. Mümkün olduğunca dağınık görüntüden uzaklaşın. Televizyonunuza küçük bir dolap almak yerine duvara asarak etrafına raflar yerleştirin. Böylece hem alan kaybınız olmayacak hem de depolama alanınız artacaktır.

stüdyo daire 11

Eğer dairenizdeki duvarların yüksekliği standart ölçüden fazlaysa ve alanınız müsaitse asma kat ekleyerek yatağınızı oraya yerleştirebilir, böylece daha çok kullanım alanı yaratabilirsiniz.

stüdyo daire 12

stüdyo daire 13

stüdyo daire 14

stüdyo daire 15

stüdyo daire 16

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir