sarmasigin-yetistirilmesi-ve-tohumu

Sarmaşık Bitkisinin Ekimi ve Yetiştirilmesi

Sarmaşık, çiçek açmayan ve her mevsim yeşil kalabilen özelliği ile bahçelerin dekorasyonunda tercih edilen bir süs bitkisidir. Sarmaşık bakımı ve yetiştirilmesi çok zor değildir. Uygun mevsimde ekimini gerçekleştirirseniz ve kaliteli bir tohum tercihi yaparsanız, siz de sarmaşık bitkisini yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

sarmasigin-yetistirilmesi-ve-tohumuSarmaşık Tohum seçimi

Sarmaşık tohumu alırken, özellikle dayanıklı ve güçlü olan türlerinden tercih etmelisiniz. Türünün özelliklerini tam anlamıyla taşıdığına ve tohumların yaş, çatlamış olmasına dikkat etmelisiniz.

Sarmaşık için Toprak ve sıcaklık

Sarmaşık tohumu, diğerlerine göre çok daha uzun bir kök salmaktadır. Bu yüzden de humus bakımından zengin olan ve kireç bakımından az olan toprakları tercih etmelisiniz. Sarmaşığın daha hızlı büyümesi için toprağına gübre ve vitamin katabilirsiniz.

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk bölgelerde yetiştirilmeye uygun değildir. Bu yüzden yetiştireceğiniz bölgenin iklimi hakkında iyi bir bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Sarmaşık tohumlarını ekmek için en iyi zaman nisan ayının ortaları ile mayın ayının başlarıdır.

Sarmaşık Tohumu Ekimi

Sarmaşık tohumlarının daha hızlı çimlenmesi için öncelikle tohumları ılık bir su içinde bir süre bekletin. Su içindeki tohumlar hafif bir şekilde çimlenmeye başlayınca sudan çıkarın ve nemli bir bezin içine sarın. Tohumların daha iyi bir şekilde büyümesini sağlamak için uygun bir saksı almalısınız. Sarmaşık saksısı için geniş hacimli ve uzun boyut seçmelisiniz. Tohumların daha rahat bir kök sağlamasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Saksıya ekim işleminde torf ve toprak karışımı ile ağız bölümünde 5cm’lik boşluk kalacak kadar doldurun. Parmaklarınızı kullanarak tohumların üç kat büyüklüğünde delikler açın. Açtığınız deliklere tohumları bırakın ve toprakla kapatın.

Toprağın sürekli olarak nemli kalması sağlanmalıdır. Bu yüzden düzenli olarak su eklemeli ve saksıyı güneş alan bir yere koymalısınız. Ektiğiniz bu tohumlar, 20-25 gün içinde çimlenmeye başlayacaktır. Çimlendikten sonra haftada en az 2 gün sulamalısınız. Gelişme döneminde güneşe bolca ihtiyaç duyan sarmaşık bitkisi için güneş alan bir bölgede olmasına dikkat etmelisiniz.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir