mavi-ev-dekorasyonu-5

Mavinin 20 Tonu: Dekorasyonda Mavi Kullanımı

Bu yazıda, maviye geniş bir perspektiften bakıyoruz. Okyanusların ve gökyüzünün rengi olan maviye, güzel bir dalış yapıyoruz. Evimizi renklendiren maviyi biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Sakinleştirici Mavi

Gökyüzünün ve denizin rengi mavi, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Güven, gerçek, bilgelik ve istikrarı temsil eder. Su mavisi ve turkuaz gibi mavi-yeşiller daha yaratıcı olurken, daha derin maviler daha ciddi ama bir o kadar da sakin bir his yaratır.

Feng Shui’de Mavi

mavi-ev-dekorasyonu-21

Su elementinin rengi mavi, rahatlama ve güven hissi verir. Feng shui’de, açık maviler ve mavi-yeşiller gençliği temsil ederken, daha derin maviler bilgeliği temsil eder.

Doğanın Rengi

Engin okyanuslardan gökyüzüne mavi; aynı zamanda gezegenimizin de rengidir. Mavi ile çevrili olmak; doğal ve dinlendirici hissettirir. Mavinin havası, her yerde hissedilir; gece yarısı mavisi; gece gökyüzü karanlık ve gizemli olduğunda kolayca hissedilir.

Mavi ve Çakralar

Yoga veya meditasyon yapıyorsanız, “çakra”yı duymuşsunuzdur. Çakralar, Budizm ve Hinduizm’in bazı biçimlerinde vücuttaki enerji merkezlerini dikkate alır. Manevi çakralardan biri olan boğaz çakrası, mavi ile ilişkilidir. Boğaz çakrası, iletişimi ve kendini ifade etmeyi temsil eder.

 

Dekorasyonda Mavi

Dekorasyonda çok yönlü ve sevilen bir renk olan maviyi kullanmak, gerçekten de iyi bir seçimdir. Klasik maviler, hem iç hem de dış mekanlarda iyi iş çıkarır. Daha açık tonlar, açık mavi gökyüzünü hatırlatır, daha genç ve iyi hissettirir. Daha koyu maviler, daha ciddi ve geleneksel hissettirme eğilimindedir.

 

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir