retro 3

Ev Dekorasyon Stilleri Serisi 3 – Retro Dekorasyon Stili

Evinizi dekore ederken ilham alabileceğiniz dekorasyon stillerini paylaştığımız serinin üçüncüsü olan retro dekorasyon stilini ve örneklerini sizin için hazırladık.

Fransızca kökenli olup retrospektif sözcüğünün kısaltılmasıyla ortaya çıkan retro, kelime anlamı olarak “geriye bakış, geçmişe dönüş” olarak tanımlanabilir. Vintage ile karıştırılsa da retro daha yakın geçmişi temsil eder.

1950-1980 yıllarını kapsar. Her dönemin kendi popüler tarzını yansıttığından dolayı retronun net bir çizgisi yoktur.

Son dönemlerde oldukça moda olmakla birlikte, enerjik görüntüsüyle dikkat çeken bir dekorasyon stilidir.

retro 1

Nasıl Yapılır?

Yapmanız gereken ilk şey hangi dönemin tarzını sevdiğinize karar vermek. 50-60, 60-70, 70-80 olarak ayrılan dönemlerin tarzları da birbirinden farklı. Eğer bu durumu önemsemeden yolunuza devam ederseniz büyük bir karmaşayla karşılaşabilirsiniz.

Retro tarzı evinize yansıtmanın en kolay yolu retro renkler kullanmak. Avokado yeşili en popüler tercihlerden biri olsa da kahverengiyle kombinlenen hardal sarısı, siyah ve beyaz, turuncu ve kırmızı kombinleri en çok kullanılan renklerden. Pembe ve mor da mekanınıza uydurduğunuz takdirde mükemmel uyumu yakalayabileceğiniz renklerden.

retro 2

Retro stilinde eşyalar uyumsuz gibi görünse de fonksiyonellik ve rahatlık ön plandadır.

Duvarda büyük çiçek desenli duvar kağıtları ya da parlak renklerde boya kullanılırken koltuklarda çizgili, geometrik desenli ya da puantiyeli kumaşlar kullanılabilir. Patchwork desenli minderler sıklıkla kullanılır.

retro 3

Dama desenli yer döşemeleri ya da tüylü peluş halılarla kombinlenen ahşap parkeler kullanılabilir.

retro 5

retro 6

Aksesuar seçiminiz de eşyalarınızın geri kalanı kadar özenli ve uyumlu olmalı. Kuru çiçekli renkli vazolar, ahşap sehpalar, eski telefonlar, pikaplar, plaklar, eski fotoğraf makineleri ve eski televizyonlarla radyolar bu tarzı en iyi yansıtan aksesuarlardandır.

retro 8

 

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir