dekorasyonda renk kullanımı

Dekorasyonda Kullanılan Renklerin Anlamları ve Etkileri

Dekorasyonda kullanılan mobilya ve aksesuarlar kadar seçilen renklerin de önemi büyüktür. Renkler insan psikolojisi üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. İnsanlar üzerindeki etkilerinin yanı sıra görünüm açısından da etkileri bulunur.

Turuncu

Turuncu, heyecan ve mutluluk veren, dışa dönük, dinamik, çarpıcı ve dikkat çeken bir renktir. Kırmızıdan sonra en sıcak renk olan turuncu;  sağlamlığı ve dayanıklılığı sembolize eder. Saf halinin yanı sıra gölgeli ve açık tonlarıyla tercih edilir. Turuncu; aydınlık ve geniş bir görünüm verir. İştahı arttırma özelliği de bulunur.

Dekorasyonda Renklerin Önemi (6)

Sarı

Sarı, sevincin, ışığın, üretim ve sevincin rengidir. İnsana mutluluk, sevinç ve coşku verir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eden sarı; aşırı kullanıldığı zaman rahatsız edici bir etki yaratabilir. Açık ve parlak sarı, karanlık odaları aydınlatır. Çalışma odalarında verimliliği arttırması için az miktarda kullanılır.

Dekorasyonda Renklerin Önemi (5)

Mavi

Mavi, sonsuzluk, yumuşaklık, enginlik ve derinlik anlamlarını taşır. Sinir sistemini yumuşatır. İyileştirici, tedavi edici ve uzlaştırıcı etkilerini yaratır. Huzurlu  bir renk olan mavi, yemek odası dışında tüm odalarda kullanılır. Yemek odasında kullanılmama sebebi iştahı kaçırmasıdır.

Dekorasyonda Renklerin Önemi (3)

Yeşil

Yeşil, tabiatı simgeler ve insanı rahatlatır. Umudu, yeniliği, canlanmayı çağrıştıran yeşil, huzurlu ve dingin bir ortam yaratır. Cömertlik, uyum ve paylaşımın rengi olarak da bilinir. Koyu tonları, gün ışığının bol olduğu odalarda kullanılır.

Dekorasyonda Renklerin Önemi (7)

Gri

Gri, alçak gönüllülüğü ifade eden, uzlaştırıcı ve dengeyi sağlayan bir renktir.Ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştıran gri, canlı renklerle kullanıldığında onların enerjilerini azaltır. Evin her odası için uygundur ve hemen her renk ile uyum sağlar. Özellikle turuncu ve sarı gibi canlı renklerle kullanılır.

Dekorasyonda Renklerin Önemi (8)

Siyah

Siyah, hüznü, sıkıntıları ve endişeleri ifade eder. Aynı zamanda gücü, ağırbaşlılığı, soyluluğu, hırsı ve tutkuyu ifade eden siyah, konsantrasyonu arttırır. Ölçülü kullanıldığı sürece dekorasyonda zarafeti yansıtır. Tüm renkler ile uyum sağlar ve evin her odasında tercih edilir.

Dekorasyonda Renklerin Önemi (4)

Beyaz

Beyaz, saflığın ve temizliğin simgesidir. Asaleti, masumiyeti, soğuk kanlılığı, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven hissi veren beyaz; düşünce gücünü de arttırır. Kullanıldığı ortama ferahlık verir ve geniş bir görünüm oluşturur.

Dekorasyonda Renklerin Önemi (1)

Pembe

Pembe, kırmızı ve beyazın karışımından oluşur. Kırmızı gibi canlılık verir fakat daha yumuşaktır. Neşe ve mutluluk veren pembe, aynı zamanda hayallerin ve aşkın rengidir. Sevgi, şefkat ve incelik duygularını verdiğinden her odadaki aksesuarlarda kullanılır.

Dekorasyonda Renklerin Önemi (2)

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir