peyzaj-tasarimlari

Bahçe Peyzajına Uygun Bitki Türleri

Bahçe Peyzajı için birbirinden farklı bitki ve çiçek çeşitleri bulunmaktadır. Bu bitkiler, iklim ve toprak biçimine göre seçilerek peyzaj tasarımında kullanılmaktadır. Her bitki, farklı iklim ve toprak çeşitlerinde yetişmektedir. Bu nedenle bitkiler satın alınırken ve peyzaj oluşturulurken gerekli olan bilgiler bilinmelidir.

Bahçe Peyzajına Uygun Ağaç Türleri Nelerdir?

1- Ladin Ağacı

Mvi ibreleri ve düzgün biçimi ile diğer ağaçlardan farklı görünüme sahiptir. Peyzajda genellikle tek başına kullanılması yeterli olan dekoratif bir bitkidir. Çok fazla kurak olmadıkça yaşamına devam eder.

mavi-ladin-agaci2- Ilgın Ağacı

Mayıs ayında salkımlar halinde pembe çiçek açar. Yaprakları hafif ve tüysü bir görünümdedir. Bol güneş sever ve bu nedenle kışın yapraklarını döker.

ilgin-agaci3- Mavi Sedir

Çok hızlı bir biçimde büyürler ve soğuğa dayanıklıdır. Sedirlerin içerisinde en dekoratif görünüme sahip olanıdır. 20 ve 25 metro boylarındadır.

mavi-sedir-peyzaj4- Erguvan Ağacı

İlkbahar aylarında bütün dallarında pembe mor çiçekler açar. Güneşli ortamları sever, kış aylarında yaprak döker. Ağaç veya formunda olabilir.

erguvan-agaci5- Mor İnci

Haziran ayı itibari ile leylak renkli çiçekler açar. Ekim ve Kasım aylarında ise mor renginde üzüme benzeyen sayısız meyveler verir. Meyveli dalları ile değişik mekan ve peyzaj süslemelerinde kullanılır. Kışın yapraklarını döker ve -30 dereceye kadar dayanıklıdır.

mor-inciBahçe peyzajında sıkça kullanılan diğer ağaç türleri ise Çam ağacı, Yıldız Manolya ağacı, Dağ Defnesi, Oya ağacı, Lale ağacı ve Sarkık Dallı Huş ağacıdır. Bu ağaç türleri genel olarak tüm iklim koşullarına uyum sağlayabilmektedir.

Hangi Çiçek Türleri Kullanılılır?

Bahçe peyzajında ağaçlar kalıcı olurken, çiçekler ise dönemsel olarak ekilmektedir. Ortanca, menekşe, Çan Çiçeği, Kamelya, Afrika Zambağı, Gül, Kaktüs ve Haseki Küpesi, en çok kullanılan çiçek çeşitleridir.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir