ada mutfak 4

Evlerin Gözdesi: Ada Mutfak

Son yıllarda dekorasyondaki önemli gelişmelerden biri de ada mutfak kullanımının yaygınlaşmasıdır. İlk bakışta Amerikan mutfak tarzını andırsa da aralarında büyük fark vardır. Amerikan mutfak tarzı genellikle salonla birleşikken ada mutfağın diğer odalardan bağımsız bir mutfak içine konumlandırılarak kullanımı daha yaygındır.

ada mutfak 1

Genellikle dört tarafı açık ada mutfak ya da üç tarafı açık olup bir tarafı duvara bağlantılı olacak şekilde sabitlenmiş yarım ada mutfak olarak kullanılır. Boyutunun mutfağın genişliğine göre özel olarak tasarlanması gerekir.

ada mutfak 2

Tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri mutfaktaki depolama alanını artırmasıdır. Çekmeceler ve dolaplar kullanılarak daha kullanışlı bir ada mutfak modeli elde edilir. Dolap ve çekmece kullanılacaksa derinliğin en az 70 cm olması şarttır.

ada mutfak 3

ada mutfak 4

ada mutfak 5

Ada mutfaklar sadece depolama alanı olarak değil aynı zamanda masa ve tezgah olarak da kullanılabilir. Isteğe göre ocak ya da evye de ada mutfağa konumlandırılabilir.

ada mutfak 6

ada mutfak 7

ada mutfak 8

Eğer ince uzun bir mutfağınız varsa buna uygun ada mutfak modellemeleri de mevcut.

ada mutfak 9

Elbette her zaman büyük ada mutfaklar kullanma zorunluluğu yok. Gayet küçük modellerin de üretimi yapılıyor.

ada mutfak 10

ada mutfak 11

Eğer sabit ada mutfak kullanımı mutfağınızın daralmasına yol açacaksa tekerleklerle hareketli hâle getilirmiş modeler de mevcut. Ancak olabilecek ev kazalarını önlemek için sabitlenebilir tekerlek kullanmanızı öneriyoruz.

ada mutfak 12

Ada mutfaklar genellikle dikdörtgen ya da kare formda tercih edilse de bazı mutfak modellerine yuvarlak form kullanmak gerekebiliyor.

ada mutfak 13

Genel olarak bakıldığında ada mutfak tasarımının masa, tezgah, dolap, çekmece, evye ve ocak kullanımlarını bir araya getirebildiği için bu kadar tercih edildiğini söyleyebiliriz.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir