Akdeniz Stili 8

Ev Dekorasyon Stilleri Serisi 2 – Akdeniz Stili Dekorasyon

Evinizi dekore ederken baz alabileceğiniz dekorasyon stillerini sizlerle paylaştığımız serinin ikincisi olan akdeniz stili, adından da anlaşılacağı üzere Akdeniz kıyısındaki ülkelerin mimarisinden, bitki örtüsünden ve kültürel özelliklerinden ilham alır. Genellikle Yunan, İtalyan ve İspanyol tarzı olarak kabul edilse de Güney Avrupa kadar Kuzey Afrika ve Batı Asya etkileri de görülür. Akdeniz dekorasyon stili kendi içinde de bölgesel olarak değişiklik gösterebilir. Fransa’nın güney bölgelerinde Kuzey Afrika detayları ve renkleri hakimken, Yunanistan’ın güneyinde Ege kültürü öne çıkar. İspanya Endülüs ve Arap etkileri taşıyorken Güney İtalya yöresel bir çizgiye sahiptir.

Deniz, gök yüzü ve toprak renkleri bu stilin temelini oluşturur.

Akdeniz mimarisinin en önemli özelliği bulunduğu coğrafyadaki kum, taş gibi malzemelerle inşa edilmiş olmakla birlikte iç ve dış mekanda oraya özgü renklerin kullanılıyor olmasıdır.

Akdeniz stili 1

Nasıl Yapılır?

Akdeniz stiliyle dekore edilen evlerde duvarlar genellikle dokuludur. Düz taşlar veya kireçli sıvalar kullanılır. Beyaz ve sarı badana sık görülen duvar renkleridir.

Mavi, turuncu, kahverengi, sarı ve yeşil rengin hemen hemen her tonu sıklıkla kullanılır.

Akdeniz Stili 2

Akdeniz stili 3

Doğal ahşap yüzeyler ve Ege usulü mavi cephe detayları sıklıkla kullanılır. Özellikle iç duvarlarda mozaik kullanımı yaygındır.

Ev dekorasyonunda olabildiğince az ve işlevsel eşyalar kullanılır. Çanak ve testi kullanımına sıkça rastlanır.

Akdeniz stili dekorasyonun en önemli parçalarından biri de ferforje korkuluklar, pencere demirleri ya da masa ve sandalyelerdir.

Akdeniz Stili 4

Akdeniz Stili 5

Terakota zemin karolarının kullanımı yaygındır. Özellikle İspanyol ve Portekiz yapılarında kullanılır. Yer yer çinili seramik fayanslarla da kombinlenebilir.

Akdeniz Stili 6

Akdeniz denildiği zaman akla gelen ilk unsur elbette büyük pencereler ve boydan boya camlar. Deniz manzarasının evinizin içinde olmasını sağlayan bu pencereler güneş ışığından maksimum yararlanmayı sağlıyor. Evlerde kullanılan perdelerde de buna bağlı olarak hafif kumaşlar kullanılır.

Akdeniz Stili 7

Akdeniz Stili 8

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir