minimalist dekorasyon 4

Ev Dekorasyon Stilleri Serisi 1 – Minimalist Dekorasyon

Evimizi dekore ederken bazı şeylerden ilham alırız. Dekorasyon tarzlarını araştırıp kendimize uygun olanı seçmeye çalışırız. Dünya üzerinde kendine yer bulmuş, geliştiği yerden izler taşıyan birbirinden farklı onlarca dekorasyon stili var.

Minimalist dekorasyon stili de bunlardan biri. Eskiden genellikle küçük evlerde kullanılırken artık bu durum ortadan kalktı ve büyük alanlarda da bu stilin kullanımı yaygınlaştı.1960’lı yıllarda sanat ve müzik alanlarını yönlendiren bir akım olarak ortaya çıkan minimalizm son yıllarda birçok alanda kendini hissettiriyor.

Alman asıllı ünlü mimar ve tasarımcı Ludwig Mies Van Der Rohe’nin ‘Az Çoktur’ felsefesi üzerine kurulu bu dekorasyon stilinde olabildiğince az eşya ve renk kullanılıyor. Büyük avizeler, rengarenk aksesuarlar ya da gereğinden fazla desen kullanımı olmayan bu dekorasyon stilinde sadeliğin şıklığı vurgulanıyor.

Nasıl Yapılır?

Eğer evinizi bu dekorasyon stiline göre biçimlendirmek istiyorsanız yapacağınız ilk iş fazlalıklardan kurtulmak olmalı. Göz yorucu detaylara sahip olan bütün eşyalarınızı elden çıkarmalısınız.

minimalist dekorasyon 1

Aksesuar kullanımını minimuma indirin. Hiç aksesuar kullanmamak için kendinizi zorlamayın. Sadece evinize uygun olmasını göz önünde bulundurun. Örneğin bütün duvarınıza çerçeveler asmak yerine büyük 1 tane tablo asmakla işe başlayın.

minimalist dekorasyon 2

Duvarlarınızı beyaz ya da açık bej rengine boyayın. Bu her renkteki mobilyayı birbirine uydurmanıza daha da yardım edecektir. Soft renklerde olmak kaydıyla renkli berjer tercih edebilirsiniz.

minimalist dekorasyon 3

Evinizde en çok dikkat etmeniz gereken nokta mobilyalarınız. Gri ve tonları, pastel tonlar, siyah, beyaz ve toprak tonları bu dekorasyon tarzı için biçilmiş kaftan. Hem duvarlarınıza hem de asacağınız tabloya uygun rengi seçmeye özen gösterin.

minimalist dekorasyon 4

Aydınlatma tasarımınızı elden geçirmenizde fayda var. Modern bir avize ya da led şeritler bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır.

Perde seçiminde de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Ağır fon perdelerden kurtulup güneş ışığını olabildiğince evinize alacak hafif kumaşlı perdelere yönelmeniz bu stili yansıtmak konusunda yarar sağlayacaktır.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir